Podepsal prodávající na prodej své nemovitosti výhradní smlouvu s realitní kanceláří? Případně s jakou?
Pokud ne, může se vám stát, že nemovitost prodává majitel sám. Pak je nutné být obezřetní, zda je v tomto směru prodávající dostatečně zdatný, vzdělaný a zkušený.
V případě, že je nemovitost prodávána prostřednictvím realitní kanceláře, i zde je dobré být na pozoru, jelikož rozsah a kvalita služeb realitních kanceláří se dosti výrazně liší.
Je inzerovaná cena konečná a obsahuje všechny náklady?
Jaké případné další náklady budete hradit? Jaké jsou náklady na financování, odhad nemovitosti, poplatek za kolek, ověřování atd.?
Máte k dispozici list vlastnictví (LV) k dané nemovitosti?
Na LV jsou uvedena všechna omezení nebo právní vady, jako například zástavy, věcná břemena, exekuce apod. Dále je možné zjistit majitele nemovitosti a jeho vlastnické podíly k nemovitosti.
Váznou na nemovitosti další omezení, která mají vliv na její prodejnost?
Jde o velmi zásadní informaci, která nemusí být patrná z LV, např. zadlužení vlastníka, nájemní smlouvy, problematická lokalita apod.
Z LV je patrné zástavní právo. Co s tím?
Hypotéka původních majitelů není překážkou v prodeji, pakliže realitní kancelář zajistí s prodávajícím vypořádání takové zástavy.
Jak dlouho je nemovitost v nabídce?
Jde o novou nebo starší nabídku? Došlo k úpravě prodejní ceny? Jaká je předpokládaná doba rezervace? Standardní doba rezervace by měla být přibližně dva měsíce. Měsíc může být málo, tři měsíce zase nemusí být majitelé ochotni čekat na vyřízení vašeho financování.
Jak je vysoký rezervační poplatek?
Obvykle to bývá kolem 5 % z kupní ceny, u levnějších nemovitostí více, toto je ale většinou na domluvě.
Jaké jsou měsíční náklady na provoz bytu a domu?
Důležité je znát i případné další náklady, například na energie a pojištění.
Kdo a jak stanovil cenu nemovitosti?
Cenu doporučuje u zkušené RK makléř na základě cenových map a znalosti trhu s přihlédnutím k představě majitele.
Kdo dům spravuje a jak funguje SVJ?
SVJ (společenství vlastníků jednotek) je seskupení všech majitelů̊ bytových i nebytových jednotek v domě. SVJ si dále může najímat společnosti, které domy spravují, zajišťují vyúčtování, řeší placení dodavatelů, nedoplatky, obstarávají provoz domu. SVJ se týká bytových domů a je upraveno zákonem.
Co vše zahrnuje uvedená plocha v m2?
Podle nové legislativy se do podlahové plochy započítává - půdorysná plocha všech místností včetně svislých konstrukcí, jako příčky, sloupy, pilíře, komíny - plocha zakrytá zabudovanými předměty, jako skříně, vany a další zařizovací předměty - půdorysná plocha prostor umístěných mimo jednotku, k nimž má uživatel výhradní užívací právo, jako lodžie, balkon, terasa, sklep, vnitřní garáž apod.
Může jít také o užitnou plochu, která nezahrnuje plochu svislých konstrukcí, případně obytnou plochu, která zahrnuje pouze plochu obytných místností, a naopak nezahrnuje schodiště, balkony, terasy, chodby apod.
V definici ploch vzniká nejvíce nejasností, proto se vždy ptejte, co uvedená plocha zahrnuje.
Kdy vám bude nemovitost předána?
Většinou to bývá po úhradě kupní ceny a přepisu vlastnictví na katastru nemovitostí (KN), ale bude platit to, co bude ujednáno v kupní smlouvě.
Co nepoznáme na prohlídce a není uvedeno v inzerci? Další otázky a poznámky?
Ptejte se hned na cokoliv, co vás v souvislosti s nemovitostí napadne. Vězte, že profesionální makléř by neměl být zaskočen jakýmkoliv vaším dotazem a měl by být schopen na něj zareagovat.